MINA – Museum of Immersive New Art marchează deschiderea celui mai nou spațiu permanent la Timișoara printr-un eveniment special de avanpremieră, în care publicul va putea descoperi pentru prima dată două spectacole imersive dedicate marilor artiști ai artei moderne.
În cadrul serii vor fi prezentate:
Matisse: The Immersive Show – „La Blouse Roumaine – omagiu adus iei românești și alte 100 de lucrări semnate Henri Matisse”
O producție originală realizată de MINA Creative Studio, construită în 7 acte artistice, care aduce la viață lucrări emblematice precum Atelierul Roșu, La Danse sau Melcul, prin proiecții monumentale și coloană sonoră originală.
Monet: The Immersive Show
O incursiune în universul impresionist al lui Claude Monet, cu peste 160 de lucrări prezentate într-un format imersiv structurat în 11 capitole tematice, de la Impresie, Răsărit de soare până la celebra serie Nymphéas.
Evenimentul va include și un moment special de dans contemporan, extras din producția IN BETWEEN, în regia lui Bobi Pricop, un performance care aduce corpul în dialog cu spațiul și proiecțiile imersive.
MINA Timișoara se va deschide oficial pentru public pe 3 aprilie, în Parcare UBC0, Iulius Town Timișoara, și este susținut de ING Bank România și cu sprijinul Kaufland România.
Informații eveniment
1 aprilie
19:00
MINA Timișoara – Iulius Town (Parcare UBC0)
Informații utile
Acest eveniment nu beneficiază de reducerile expozițiilor permanente MINA Museum.
Biletele nu se rambursează.
Atenționare: Experiența imersivă conține imagini în schimbare rapidă, efecte de lumină și sunete puternice, care pot afecta persoanele sensibile la astfel de stimuli (ex. epilepsie, vertij).