Bilete SIMFONIA RUMEGUȘULUI / SAWDUST SYMPHONY

SIMFONIA RUMEGUȘULUI / SAWDUST SYMPHONY
28
iun
SIMFONIA RUMEGUȘULUI / SAWDUST SYMPHONY
Fabrica de Cultura (Sala Lulu), Str. Triajului, nr. 1 – 3 , Sibiu
28 iunie 2026, Ora 19:00

Info eveniment: SIMFONIA RUMEGUȘULUI / SAWDUST SYMPHONY

Simfonia rumegușului

David Eisele, Michael Zandl, Kolja Huneck



Tâmplăria și circul se întâlnesc. În „Simfonia rumegușului”, Michael Zandl, David Eisele și Kolja Huneck își combină pasiunea pentru meșteșug, manipularea obiectelor și lemnul proaspăt.

Spectacolul explorează dorința umană de a crea: procesul de la viziune la construcție, tragedia muncii și relația dintre unelte și oameni. Personaje obsesive descoperă și transformă spațiul și pe ele însele, purtând spectatorul într-o experiență DIY unică. „Simfonia rumegușului” devine un dialog intens între satisfacție, frustrare și mirosul de benzină.

Spectacolul se desfășoară pe o podea de lemn care plutește ca o insulă. Acest peisaj alcătuit din unelte, rumeguș și mecanisme devine casa celor trei personaje, iar pe măsură ce poveștile lor se dezvoltă, la fel se transformă și spațiul din jur. Decorul se schimbă, crește și uneori pare că prinde viață. Spectatorii au nevoie de priviri agere pentru a descoperi toate detaliile și magia ascunsă în această insulă de lemn. Scena, concepută și construită chiar de artiști în timpul procesului de creație, devine inima spectacolului. Magie Nouvelle și efectele speciale sunt parte integrantă a universului lor artistic, iar un design specific de lumină și sunet completează acțiunile captivante ale performerilor, oferind publicului o experiență cu adevărat aparte.

Un spectacol inventiv, unde lemnul, uneltele și imaginația dau naștere unui univers viu, în continuă transformare.


Consultanță artistică: Lucho Smit, Darragh McLoughlin

Design sunet: Juliano Abramovay, Lasse Munk

Design lumini : Sanne Rosbag

Scenografie / efecte speciale : Philipp Dünnwald, Michael Zandl

Tehnicieni: Roland Kumpl, Stephan Kalod, Casper Van Overschee, Batist Van Baekel, Cecilia Rosso


Autori + performeri: Michael Zandl, David Eisele, Kolja Huneck
Performance de: David Eisele, Michael Zandl, Kolja Huneck

Produs de: Korzo (Mirjam Zwanenburg)

Finanțat de: Federal Chancellery Republic of Austria, Dutch Ministry of Culture, Municipality of The Hague (NL)

Booking: Aurora Nova
Booking: Aurora Nova (Danielle Devery)

Co-produs de: Provinciaal Domein Dommelhof - Theater op de Markt, Le Palc - Pôle national cirque - Châlons-en-Champagne

Parteneri / rezidențe: Latitude 50 - Pôle des arts du cirque et de la rue, Werkplaats Diepenheim, Dynamo - Workspace for circus and performing arts, La Transverse - Scène Ouverte aux Arts Publics, Gutsverwaltung Fischhorn, TENT

Mulțumiri speciale: Christine & Josef Zandl, Batist van Baekel, Daniel Beiter, Birgit Haberkamp


Durata: 1h

Data premierei: 24.09.2021

Titlul original: Sawdust Symphony

Efecte speciale: ceață, magie, drujbă 
Germania, Austria

Tot ce te intereseaza, direct in inbox.
Aboneaza-te la newsletter-ul nostru, fii primul la care ajung evenimentele noi.
Nu ai gasit inca evenimentul tau?
Cauta aici dupa cuvinte cheie.
Urmareste noutatile pe:
Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Am inteles