Campionatele Europene de Înot pentru Juniori 2022

Campionatele Europene de Înot pentru Juniori 2022


În premieră în România

 

Campionatele Europene de Înot pentru Juniori 2022 

 

5-10 iulie 2022, București, Complexul Olimpic de Natație Otopeni

 

Cei mai buni înotători juniori ai Europei vor concura în premieră în România, la Campionatele Europene de Înot pentru Juniori, competiție găzduită la Complexul Olimpic de Natație Otopeni, în perioada 5-10 iulie 2022.

 

În probele individuale, se va înota pe distanțe între 50 m și 1500 m, în probele de ștafetă se va concura la 4x100 m liber, 4x200 m liber, 4x100 m mixt masculin și feminin, iar ștafetele combinate masculin-feminin vor înota 4x100 m liber și 4x100 m mixt.

În fiecare zi a competiției, seriile de calificare se vor desfășura dimineața, începând cu ora 10:00, iar semifinalele și finalele în a doua parte a zilei, începând cu ora 17:00.

 

Capul de afiș al echipei României este David Popovici, campion european la 200 m liber (2021, Kazan, bazin 25 m), campion european de juniori la 50 m liber, 100 m liber și 200 m liber, la Roma 2021, precum și vicecampion european de juniori cu ștafeta de 4x100 m liber, tot la Roma 2021.

Totodată, David este deținătorul recordului mondial de juniori în proba de 100 m liber, stabilit de asemenea la Roma în 2021. 

 

 Reamintim, totodată, și ultimele performanțe ale lui David Popovici de la Campionatul Mondial de seniori în bazin de 50 de metri, ediția Budapesta 2022. La prima sa participare la o ediție de Campionat Mondial de seniori, sportivul român în vârstă de 17 ani a cucerit două medalii de aur – la 100 m și 200 m liber, și a stabilit trei noi recorduri mondiale de juniori!

 

Iubitorii înotului, dar și ai sportului în general, sunt așteptați să asiste la spectacolul acvatic și să susțină înotătorii români care vor concura atât în fața publicului de acasă, cât și pe scena europeană a înotului.

 

Accesul spectatorilor  se va face incepand cu ora 9.00 iar după amiază începând cu ora 16.00

 

LEN European Junior Swimming Championships 2022 Programme Order of Events

 

Day

Date

Session

 

 

 

 

Event

 

 

 

Start Time

End Time

 

 

 

1

Tuesday 5 July

Morning

10:00

 

Heats

Women

200 Freestyle

 

 

 

 

 

Heats

Men

200 Freestyle

 

 

 

 

 

Heats

Women

400 Ind Medley

 

 

 

 

 

Heats

Women

50 Backstroke

 

 

 

 

 

Heats

Men

50 Backstroke

 

 

 

 

 

Heats

Women

50 Breaststroke

 

 

 

 

 

Heats

Men

50 Breaststroke

 

 

 

 

 

Heats

Men

200 Butterfly

 

 

 

 

 

Heats

Women

4 x 100 Freestyle

 

 

 

 

 

Heats

Men

4 x 100 Freestyle

 

 

 

 

 

Heats

Women

1500 Freestyle

 

 

Evening

17:00

17:09

Final

Women

400 Ind Medley

 

 

 

17:09

17:19

Semi

Women

200 Freestyle

 

 

 

17:19

17:29

Semi

Men

200 Freestyle

 

 

 

17:29

17:36

Semi

Women

50 Backstroke

 

 

 

17:36

17:43

Semi

Men

50 Backstroke

 

 

 

17:43

17:50

MC

Women

400 Ind Medley

 

 

 

17:50

17:57

Semi

Women

50 Breaststroke

 

 

 

17:57

18:04

Semi

Men

50 Breaststroke

 

 

 

18:04

18:14

Semi

Men

200 Butterfly

 

 

 

18:14

18:22

Final

Women

4 x 100 Freestyle

 

 

 

18:22

18:30

Final

Men

4 x 100 Freestyle

 

 

 

18:30

18:39

MC

Women

4 x 100 Freestyle

 

 

 

18:39

18:48

MC

Men

4 x 100 Freestyle

2

Wednesday 6 July

Morning

10:00

 

Heats

Women

100 Butterfly

 

 

 

 

 

Heats

Men

200 Ind Medley

 

 

 

 

 

Heats

Women

50 Freestyle

 

 

 

 

 

Heats

Mixed

4 x 100 Freestyle

 

 

 

 

 

Heats

Men

1500 Freestyle

 

 

Evening

17:00

17:07

Final

Women

200 Freestyle

 

 

 

17:07

17:14

Final

Men

200 Freestyle

 

 

 

17:14

17:19

Final

Women

50 Backstroke

 

 

 

17:19

17:24

Final

Men

50 Backstroke

 

 

 

17:24

17:31

MC

Women

200 Freestyle

 

 

 

17:31

17:38

MC

Men

200 Freestyle

 

 

 

17:38

17:47

Semi

Women

100 Butterfly

 

 

 

17:47

17:57

Semi

Men

200 Ind Medley

 

 

 

17:57

18:04

MC

Women

50 Backstroke

 

 

 

18:04

18:11

MC

Men

50 Backstroke

 

 

 

18:11

18:16

Final

Women

50 Breaststroke

 

 

 

18:16

18:21

Final

Men

50 Breaststroke

 

 

 

18:21

18:28

Semi

Women

50 Freestyle

 

 

 

18:28

18:35

MC

Women

50 Breaststroke

 

 

 

18:35

18:42

MC

Men

50 Breaststroke

 

 

 

18:42

18:49

Final

Men

200 Butterfly

 

 

 

18:49

19:09

Final

Women

1500 Freestyle

 

 

 

19:09

19:17

Final

Mixed

4 x 100 Freestyle

 

 

 

19:17

19:24

MC

Women

1500 Freestyle

 

 

 

19:24

19:31

MC

Men

200 Butterfly

 

 

 

19:31

19:40

MC

Mixed

4 x 100 Freestyle


3

Thursday 7 July

Morning

10:00

 

Heats

Women

200 Backstroke

 

 

 

 

 

Heats

Men

100 Butterfly

 

 

 

 

 

Heats

Men

200 Backstroke

 

 

 

 

 

Heats

Women

200 Breaststroke

 

 

 

 

 

Heats

Men

50 Freestyle

 

 

 

 

 

Heats

Men

200 Breaststroke

 

 

 

 

 

Heats

Women

4 x 200 Freestyle

 

 

Evening

17:00

17:10

Semi

Women

200 Backstroke

 

 

 

17:10

17:17

Final

Men

200 Ind Medley

 

 

 

17:17

17:22

Final

Women

50 Freestyle

 

 

 

17:22

17:29

Semi

Men

50 Freestyle

 

 

 

17:29

17:39

Semi

Women

200 Breaststroke

 

 

 

17:39

17:46

MC

Men

200 Ind Medley

 

 

 

17:46

17:53

MC

Women

50 Freestyle

 

 

 

17:53

18:03

Semi

Men

200 Breaststroke

 

 

 

18:03

18:13

Semi

Men

200 Backstroke

 

 

 

18:13

18:19

Final

Women

100 Butterfly

 

 

 

18:19

18:28

Semi

Men

100 Butterfly

 

 

 

18:28

18:48

Final

Men

1500 Freestyle

 

 

 

18:48

18:55

MC

Women

100 Butterfly

 

 

 

18:55

19:08

Final

Women

4 x 200 Freestyle

 

 

 

19:08

19:15

MC

Men

1500 Freestyle

 

 

 

19:15

19:24

MC

Women

4 x 200 Freestyle

4

Friday 8 July

Morning

10:00

 

Heats

Women

100 Freestyle

 

 

 

 

 

Heats

Men

400 Ind Medley

 

 

 

 

 

Heats

Women

200 Butterfly

 

 

 

 

 

Heats

Mixed

4 x 100 Medley

 

 

 

 

 

Heats

Women

800 Freestyle

 

 

 

 

 

Heats

Men

800 Freestyle

 

 

Evening

17:00

17:06

Final

Men

100 Butterfly

 

 

 

17:06

17:15

Semi

Women

100 Freestyle

 

 

 

17:15

17:22

Final

Men

200 Breaststroke

 

 

 

17:22

17:32

Semi

Women

200 Butterfly

 

 

 

17:32

17:37

Final

Men

50 Freestyle

 

 

 

17:37

17:44

MC

Men

200 Breaststroke

 

 

 

17:44

17:51

MC

Men

100 Butterfly

 

 

 

17:51

17:58

Final

Women

200 Breaststroke

 

 

 

17:58

18:05

Final

Men

200 Backstroke

 

 

 

18:05

18:12

Final

Women

200 Backstroke

 

 

 

18:12

18:19

MC

Men

50 Freestyle

 

 

 

18:19

18:26

MC

Women

200 Breaststroke

 

 

 

18:26

18:35

Final

Men

400 Ind Medley

 

 

 

18:35

18:42

MC

Men

200 Backstroke

 

 

 

18:42

18:49

MC

Women

200 Backstroke

 

 

 

18:49

18:58

Final

Mixed

4 x 100 Medley

 

 

 

18:58

19:05

MC

Men

400 Ind Medley

 

 

 

19:05

19:14

MC

Mixed

4 x 100 Medley


5

Saturday 9 July

Morning

10:00

 

Heats

Men

100 Freestyle

 

 

 

 

 

Heats

Women

100 Backstroke

 

 

 

 

 

Heats

Men

100 Breaststroke

 

 

 

 

 

Heats

Women

100 Breaststroke

 

 

 

 

 

Heats

Men

100 Backstroke

 

 

 

 

 

Heats

Women

50 Butterfly

 

 

 

 

 

Heats

Men

50 Butterfly

 

 

 

 

 

Heats

Women

200 Ind Medley

 

 

 

 

 

Heats

Men

4 x 200 Freestyle

 

 

Evening

17:00

17:07

Final

Women

200 Butterfly

 

 

 

17:07

17:16

Semi

Men

100 Freestyle

 

 

 

17:16

17:22

Final

Women

100 Freestyle

 

 

 

17:22

17:31

Semi

Men

100 Backstroke

 

 

 

17:31

17:40

Semi

Women

100 Breaststroke

 

 

 

17:40

17:49

Semi

Men

100 Breaststroke

 

 

 

17:49

17:56

Semi

Women

50 Butterfly

 

 

 

17:56

18:03

Semi

Men

50 Butterfly

 

 

 

18:03

18:13

Semi

Women

200 Ind Medley

 

 

 

18:13

18:20

MC

Women

200 Butterfly

 

 

 

18:20

18:27

MC

Women

100 Freestyle

 

 

 

18:27

18:36

Semi

Women

100 Backstroke

 

 

 

18:36

18:49

Final

Men

800 Freestyle

 

 

 

18:49

19:02

Final

Women

800 Freestyle

 

 

 

19:02

19:15

Final

Men

4 x 200 Freestyle

 

 

 

19:15

19:22

MC

Men

800 Freestyle

 

 

 

19:22

19:29

MC

Women

800 Freestyle

 

 

 

19:29

19:38

MC

Men

4 x 200 Freestyle

6

Sunday 10 July

Morning

10:00

 

Heats

Women

400 Freestyle

 

 

 

 

 

Heats

Men

400 Freestyle

 

 

 

 

 

Heats

Women

4 x 100 Medley

 

 

 

 

 

Heats

Men

4 x 100 Medley

 

 

Evening

17:00

17:07

Final

Women

200 Ind Medley

 

 

 

17:07

17:13

Final

Women

100 Backstroke

 

 

 

17:13

17:19

Final

Men

100 Backstroke

 

 

 

17:19

17:25

Final

Women

100 Breaststroke

 

 

 

17:25

17:32

MC

Women

200 Ind Medley

 

 

 

17:32

17:39

MC

Women

100 Backstroke

 

 

 

17:39

17:45

Final

Men

100 Freestyle

 

 

 

17:45

17:51

Final

Men

100 Breaststroke

 

 

 

17:51

17:58

MC

Men

100 Backstroke

 

 

 

17:58

18:05

MC

Women

100 Breaststroke

 

 

 

18:05

18:10

Final

Women

50 Butterfly

 

 

 

18:10

18:15

Final

Men

50 Butterfly

 

 

 

18:15

18:22

MC

Men

100 Freestyle

 

 

 

18:22

18:29

MC

Men

100 Breaststroke

 

 

 

18:29

18:38

Final

Women

400 Freestyle

 

 

 

18:38

18:47

Final

Men

400 Freestyle

 

 

 

18:47

18:56

Final

Women

4 x 100 Medley

 

 

 

18:56

19:05

Final

Men

4 x 100 Medley

 

 

 

19:05

19:12

MC

Women

400 Freestyle

 

 

 

19:12

19:19

MC

Men

400 Freestyle

 

 

 

19:19

19:28

MC

Women

4 x 100 Medley

 

 

 

19:28

19:37

MC

Men

4 x 100 Medley

 

 

 

Tot ce te intereseaza, direct in inbox.
Aboneaza-te la newsletter-ul nostru, fii primul la care ajung evenimentele noi.
Nu ai gasit inca evenimentul tau?
Cauta aici dupa cuvinte cheie.
Urmareste noutatile pe:
Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Am inteles